Ortognatik Cerrahi Nedir?

Ortognatik Cerrahi Nedir?

 Düzeltici çene cerrahisi veya kısaca çene cerrahisi olarak da bilinen işlemdir. Çene ve yüzün yapı, büyüme, uyku apnesi, TME bozuklukları, iskelet uyumsuzluklarından kaynaklanan maloklüzyon problemleri veya yapılamayacak diğer ortodontik problemlerle ilgili durumlarını düzeltmek için tasarlanmış cerrahidir. 

Ortognatik cerrahi Nasıl yapılır?

Prosedür sırasında Cerrahınız çene kemiklerini keser ve doğru pozisyona getirir. Cerrah çene hareketiniz tamamlandıktan sonra, kemikleri yeni konumlarına sabitlemek için küçük kemik plakları, vidalar, teller ve lastik bantlar kullanabilir.

Ortognatik cerrahi ağrılı mıdır?

İşlem sırasında genel anestezi altındasınız bu nedenle ağrı hissedilmez. Ameliyattan sonra iyileşme aşamasını olabildiğince kolaylaştırmaya yardımcı olmak için size ağrı kesiciler verilecektir. Doğru adımları izlerseniz, olabildiğince az rahatsızlık duyarsınız.

Çene ameliyatından önce ne kadar süre diş teli takmanız gerekir?

Ortognatik cerrahi öncesinde yaklaşık 24 ay ve sonrasında 6 ila 9 ay sabit bir tel takmanız gerekecektir. Ancak bu hastadan hastaya değişir ve ortodontistiniz size bu konuda tavsiyede bulunabilmelidir. Sabit diş telleri, ameliyat öncesinde dişlerinizin en doğru şekilde konumlandırılmasını sağladıkları için kullanılır.

Etiketler