Metal Braketler ya da Geleneksel Diş Telleri Nedir?

Metal Braketler ya da Geleneksel Diş Telleri Nedir?

Metal Braketler


Genellikle “geleneksel diş telleri” olarak da adlandırılan metal diş tellerinin iki temel bileşeni vardır. Geleneksel diş telleri metal braketler,diş telleri ve ligatürlerden oluşur. Teller braketlerin içindeki oluğa oturur ve etrafı bir tel ligatür ya da o ring ile tutturulur.

metal braketler
metal braketler


Metal Braketlerin Avantaj ve Dezavantajları


Geleneksel diş telleri çapraşıklıkların tedavisinde şeffaf braketler veya Invisalign şeffaf plaklarına göre daha ekonomiktir. Geleneksel diş tellerinin en büyük dezavantajı metal görünümüdür. Invisalign gibi daha az göze çarpan tedavi seçenekleri, görünüşüne önem verenler için iyi bir seçimdir. Bununla birlikte günümüzüde çeşitli renk seçeneklerine sahip braket ve lastikler ile görsel olarak daha çekici hale getirilebilmektedir.


Diş Tellerinizin Bakımı


Tedavinizi aksatmadan beklenen sürede tamamlayabilmek için diş tellerine uygun olmayan gıdaları yememelisiniz.


Karamel veya diğer yumuşak şekerler gibi yapışkan yiyeceklerden ve tellerinize zarar verebilecek çok sert yiyeceklerden kaçının. Bazı meyve ve sebzeler diş tellerinize sıkışabilir ve küçük parçalar halinde kesilmelidir. (daha falzası için diş telleri ile beslenme)


Uygun şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın.


Dişlerinize bakım yapmak her zaman önemlidir. Fakat özellikle diş telleri varken ağız bakımına daha fazla dikkat etmek gerekir. Düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak diş tellerinizin güzel görünmesini sağlar. Ayrıca dişlerinizde leke kalmasını önleyerek braketler etrafında oluşabilecek çürükleri önler.


Randevularınızı aksatmayın.


Randevularınızı aksatmamak, diş telleriniz üzerinde gerekli işlemlerin yapılmasını ve ortaya çıkabilecek problemlerin zamanında farkedilebilmesini sağlar. Doktorunuz tedavi boyunca ortalama 4 ila 8 haftada bir size randevu verecektir.


Diş tellerinizi oldukça uzun bir süre takacaksınız, bu nedenle ortodontistinizin talimatlarına uymanız ve onlara uygun şekilde bakmanız önemlidir. Teller bir rahatsız edici gibi görünse de, tedavi bittikten sonra yeni gülüşünüz ihtiyacınız olan tek ödül olacaktır.