Dişlerin Arasını Törpüleme İşlemi (IPR)

Dişlerin Arasını Törpüleme İşlemi (IPR)

Diş çapraşıklıkları estetik ile ilgili memnuniyetsizliklerin başında geliyor. Peki her diş çapraşıklığında diş çekimi mi yapılıyor? Tabii ki hayır. Çoğu zaman diş çekimi yapmadan da dişlerin sıralandığı arkta yer kazanabiliyor ve dişleri güzel bir şekilde sıralayabiliyoruz. Burda yardımımıza dişlerin arasından törpüleme/aşındırma işlemi (IPR – Interproximal Stripping) koşuyor.

Ortodontistler çarpık dişleri sıralayabilmek için farklı yer kazanma yöntemleri kullanır. Bunlar arasında en popüler yöntemlerden biri dişlerin arasını törpüleme (ipr) işlemidir. Bu işlem ile diş minesinden özel aletler kullanılarak 0.2 ila 0.5 mm arasında törpülemeler yapılarak hem dişlerin tedavi sırasında birbiri üzerinden rahatça kayabilmesi hem de gerekli hareketler için yer kazanılması sağlanıyor.

Özellikle şeffaf plak tedavilerinde (invisalign) dişlerin arasını törpüleme işlemi sıklıkla uygulanıyor. Bu sayede diş çekimsiz tedaviler rahatlıkla tercih edilebiliyor.

Törpüleme (ipr) İşlemi Nasıl Yapılır?

Mineyi aşındırmak için kullanılan aletler;

  • İnce bir frez,
  • El motorunun ucuna takılan disk,
  • El zımparası.

İşlem Ne Kadar Sürer?

İpr işlemi  yalnızca birkaç dakika sürüyor.

Acıtır mı?

Hayır. Mine dişlerimizin en dış tabakasını oluşturan maddedir. Sinir içermediğinden, rahatsızlık hissedilmiyor. Sadece çok ince mine tabakası kaldırıldığı için anesteziye ihtiyaç duyulmuyor.

Dişlerin arasından yapılan törpülemeler (ipr) dişime zarar verir mi?

Törpüleme işlemi özellikle ön dişler için kullanılıyor. Ön dişlerde diş minesi kontak noktalarında yaklaşık 1 ila 2mm kalınlığındadır. Törpüleme işlemi ile bu kalınlığın en fazla 0.2 ila 0.3 mm si kullanılıyor. Ayrıca bu konuda yapılan çalışmalar ipr işleminin dişlere herhangi bir zarar vermediğini kanıtlamıştır. Bununla birlikte törpüleme işlemi bazı diş formlarını ideal hale getirmek için de kullanılıyor. Örneğin üçgen formdaki dişlerin uygun olmayan kontak noktaları düzeltilerek dişeti sınırındaki karanlık boşluklar kapatılabiliyor.

Dişlerimin çürümesi daha olası mı?

Hayır. Ortodontist sadece dişlerinizi düzleştirmek için gereken minimum miktarda mineyi kaldıracaktır. Böylece her diş, sağlıklı ve sağlam kalmaya devam etmek için yeterli mine ile bırakılacaktır.
Bununla birlikte çÇalışmalar, ipr uygulanan dişlerin çürüme oranlarının normalden yüksek olmadığını göstermiştir. Ayrıca ortodontistiniz, diş minesinin kendisini “onarmasına” yardımcı olmak için işlemden sonra dişlere geçici bir florür verniği uygulayabilir.

dişler arası törpüleme işlemi