Invisalign tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi Nedir?

Invisalign tedavisi, dişlerinizin şeffaf, çıkarılabilir plaklar ile kademeli olarak düzeltilmesini sağlayan ortodontik tedavi yöntemidir. Braket ve tellerin yarattığı rahatsızlıklar ve kısıtlamalar plak tedavisinde mevcut değildir.

Invisalign şeffaf plakları neyden yapılmıştır ve neye benzerler?

Invisalign şeffaf plakları esnek plastikten, özel olarak oluşturulan SmartTrack® adlı patentli bir termoplastik malzemeden yapılmıştır.

Plaklar FDA onaylıdır ve BPA, BPS, lateks veya glüten içermez. İnce, şeffaf ve dişlerinize tam oturan neredeyse görünmez plaklardır.

Invisalign tedavisi nasıl olacak? 

Doktorunuz dişlerinizin tam hareketlerini belirleyen benzersiz, dijital bir tedavi planı oluşturacaktır. Invisalign şeffaf plaklarınız, planınıza bağlı olarak doğru zamanda doğru yere doğru miktarda kuvvet uygulamak için tasarlanmıştır. https://www.invisalign.com.tr

invisalign şeffaf plaklarının ağız içi görüntüsü
invisalign şeffaf plaklarının ağız içi görünümü

Invisalign tedavisinin başlıca faydaları nelerdir?

Şeffaf plaklar neredeyse görünmez olduğundan insanlar tarafından farkedilmez. Plakları yemek ve içmek, fırçalamak ve diş ipi kullanmak veya özel günler için çıkarabilirsiniz. Ağzınızı tahriş edebilecek veya kırılabilecek, sizi acil bir ziyaret için doktorunuza gönderebilecek metal braketler veya teller yoktur.

Invisalign tedavisi ile düz dişlere sahip olmam garanti mi?

Her gülümseme benzersizdir, bu nedenle Invisalign tedaviniz öncesi muayene olmanız gereklidir. Muayene sırasında Invisalign tedavisinin gülümsemeniz için neler yapabileceğini itero ağız içi tarayıcısının bir özelliği olan tedavi simülasyonu sayesinde henüz tedaviye başlamadan ilk seansa görebileceksiniz.

Tedavi süreci nedir?

İlk seansta itero ağız içi üç boyutlu tarayıcı ile tarama kaydınız alınarak dijital modeliniz oluşacaktır. Ardından ağız içi ve profil fotoğraf kayıtları alınarak tüm datalar doktorlara özel bir sisteme aktarılacaktır. Daha sonra gülümsemeniz değerlendirilerek adım adım dönüşümünü gösteren hassas, özelleştirilmiş bir dijital tedavi planı çıkarılacaktır.

Planınızı onayladığınızda, benzersiz plaklarınız oluşturulacaktır. Her bir plak setini günde 20 ila 22 saat boyunca takacaksınız ve her 1-2 haftada bir, yeni bir plak setine geçeceksiniz. Her bir plak seti, tedavi planınıza göre dişlerinizi nazikçe ve kademeli olarak yerine kaydıracaktır.

Tedavi ne kadar sürer?

Tedavinin süresi, vakanızın ne kadar karmaşık olduğu ve plaklarınızı ne sıklıkla taktığınız gibi birçok faktöre bağlıdır. Özel ihtiyaçlarınıza göre tedavinizin tam olarak ne kadar süreceği değişebilir. Ortalama olarak, Invisalign tedavi süresi 12 ila 18 aydır, ancak sonuçları birkaç hafta içinde görmeye başlayabilirsiniz.

Plakları ne sıklıkla değiştireceğim?

Genellikle  Invisalign şeffaf plakların haftalık veya iki haftada bir değiştirilmesini önermektedir.

Şu anda diş teli takıyorum invisalign tedavisine geçiş yapabilir miyim?

Muhtemelen! Doktorlar önemli sayıda hastayı diş telleri ve Invisalign şeffaf hizalayıcı kombinasyonu ile tedavi ediyor – gülüşünüz için en iyi tedavi yaklaşımını belirlemek için doktorunuza danışın.

Diş tellerimi çıkardığımdan beri dişlerim değişti. Invisalign tedavisi dişlerimi düzeltebilir mi?

Evet, Invisalign şeffaf plakları basitten karmaşığa kadar neredeyse tüm yaygın diş düzeltme sorunlarını tedavi edebilir. Daha önce diş teli takmış olan birçok kişi, dişlerinin geri kaydığını fark ettiklerinde gülümsemelerini iyileştirmek için ayrı bir çözüm olarak Invisalign tedavisini seçiyor.

Kaplama veya kronum var. Invisalign şeffaf hizalayıcılar onlarla birlikte çalışacak mı?

Değişir. Veneerler ve kronlar dahil yaptığınız diş tedavisi hakkında doktorunuzla konuşun, o sizin kişisel ihtiyaçlarınızı değerlendirecektir.

Birkaç diş üzerinde köprü işim var. Invisalign şeffaf hizalayıcılar yine de çalışacak mı?

Invisalign şeffaf hizalayıcılar, her dişi ayrı ayrı hareket ettirmek için tasarlanmıştır. Köprü iki veya daha fazla dişi birbirine bağladığından, hizalayıcılar etkili olmayabilir.

Herhangi biri benim plak kullandığımı farkedebilir mi?

Invisalign plakları neredeyse görünmezdir. Diğerleri onları taktığınızı bile fark etmeyebilir, bu nedenle Invisalign tedavisini yaşam tarzınıza kusursuz bir uyum sağlar.

İhtiyaç duyduğum her an plaklarımı çıkarabilir miyim?

Evet, Invisalign hizalayıcılarınızı yemek, içmek, fırçalamak ve diş ipi kullanmak için çıkarabilirsiniz. Bunları düğün, iş görüşmesi gibi özel günler için veya en sevdiğiniz sporu veya enstrümanı çalmak için çıkarabilirsiniz. En iyi sonuçları almak için günde 20 ila 22 saat takmayı unutmayın.

Tedavi sırasında ne yiyebileceğim konusunda herhangi bir kısıtlama var mı?

Yok! Invisalign şeffaf hizalayıcılar çıkarılabilir, bu nedenle yiyecek kısıtlaması yoktur (merhaba patlamış mısır!). Geleneksel teller ve braketlerde, diş tellerinize zarar verebilecekleri veya takılabilecekleri için maalesef tadını çıkaramayacağınız uzun bir yiyecek listesi vardır.

Invisalign tedavisi ağrılı mıdır?

Invisalign tedavisi dişlerinizi nazik ve sürekli bir kuvvet uygulayarak hareket ettirir, ancak bazı insanlar yeni bir dizi plak takmanın ilk birkaç gününde geçici rahatsızlık hissederler. Tipik olarak insanlar bunu “baskı” hissi olarak tanımlar ve bu normaldir – bu, Invisalign şeffaf plaklarınızın çalıştığının ve gülüşünüzü dönüştürdüğünün bir işaretidir.

Bazen plaklarımı çıkardığımda dişlerim gevşiyor. Bu yaygın mı?

Evet. Invisalign plaklarınız dişlerinizi kademeli olarak uygun pozisyonlarına kaydırdıkça, diş etleriniz hareket ettikçe her dişin etrafında yeniden şekillenir. Herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Invisalign tedavisi sadece uyurken plaklarımı taksam da işe yarayacak mı?

İstediğiniz sonuçları elde etmek için plaklarınızı günde 20 ila 22 saat takmanız gerekir.

Invisalign şeffaf plaklarını takmak konuşmamı etkiler mi?

Dilinizin hizalayıcılarınızın ağzınızda olmasına alışması birkaç gün sürebilir ve hafif bir peltek olabilirsiniz. Ancak bu hızla ortadan kalkmalıdır.

Sigara içmek hizalayıcılarımı lekeleyecek mi?

Invisalign hizalayıcılar takarken sigara içmekten vazgeçiyoruz çünkü onları lekeleyebilir.

Plak takarken sakız çiğneyebilir miyim?

Hayır, sakız hizalayıcılarınıza yapışacaktır. Sakız dahil tüm öğünler ve atıştırmalıklar için hizalayıcılarınızı çıkarmanızı öneririz.

Ben uyurken plaklarım kayabilir mi?

plaklarınızın konuşurken, gülerken ya da uyurken düşmesi çok düşük bir ihtimaldir. Invisalign şeffaf plakları dişlerinizin etrafına tam oturacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle bu bir endişe nedeni olmamalıdır.

Bir seyahate çıktım ve yanımda plaklarımı almayı unuttum. Plaklarım hala uyacak mı?

Cevap, plaklarınızı takmadan ne kadar kaldığınıza bağlıdır. Kısa bir süre geçmişse, plaklarınız yine de sığmalıdır, ancak rahatsız edebilirler.

Plakları temizlemenin en iyi yolu nedir?

Plakları temizlemenin en iyi yolu, Invisalign Temizleme Sistemini kullanmaktır. Ayrıca diş fırçası ve diş macunu ile fırçalayabilir ve ılık suyla durulayabilirsiniz. asla sıcak su kullanmayın – plastiği kalıcı olarak bükebilir. Daha fazlası için Şeffaf Plak Bakımı Nasıl Olmalı? yazıma göz atabilirsiniz.

Plaklarımı tekrar taktığımda ağzımda yemek artıkları varsa lekelenebilir mi?

Evet. Bu nedenle, plaklarınızı tekrar ağzınıza yerleştirmeden önce her yemekten sonra fırçalamanız önemlidir.

Plaklarımı sağlıksız bir yere düşürdüm. Temizledikten sonra sterilize etmem gerekir mi?

Evet plaklarınızı ağzınıza yerleştirmeden önce her zaman temiz ve hijyenik olduğundan emin olmak çok önemlidir. Temizleme Kristalleri plaklarınızı temiz, hijyenik ve berrak tutarak 15 dakika gibi kısa bir sürede plağı temizler. Sıcak su plakları kalıcı olarak bükülebileceği için plaklarınızla sıcak su kullanmamalısınız.

Ya bir plağı kaybedersem veya kırarsam. Ne yapmalıyım?

Bir Invisalign plağınızı kaybederseniz veya kırarsanız derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz, daha önceki bir plak setini, bir sonraki plak setinizi takmayı veya yedek plak siparişi vermeyi önerebilir.

Kendim yedek hizalayıcıları Invisalign markasından sipariş edebilir miyim?

Tüm hizalayıcılar ve tutucular, reçeteli bir ürün oldukları için doktorunuz aracılığıyla sipariş edilmelidir. Yenisini sipariş etmeniz gerekirse lütfen doğrudan doktorunuzla iletişime geçin.

Invisalign tedavisini bitirdiğimde ne olur? Dişlerimin tekrar hareket etmesini önlemek için tedaviden sonra retainer takmam gerekecek mi?

Doktorların çoğu, diş telleri veya Invisalign tedavisi ile ortodontik tedaviyi tamamlamış herkesin dişlerin kademeli olarak başlangıç ​​pozisyonuna geri dönmesini önlemek için bir retainer kullanmasını önermektedir. Her vaka farklıdır, bu nedenle doktorunuza ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Daha fazlası için ortodontide retansiyon (pekiştirme) nedir?