Lingual Diş Telleri

Lingual Diş Telleri

Sağlıklı, güzel bir gülümseme arzusu herkesi dişlerini ortodontik diş telleri ile düzeltmeye motive ediyor. Ancak birçoğu için önünde önemli bir engel var: Geleneksel metal diş tellerinin görünümünü sevmiyorlar. Lingual braketler, geleneksel diş telleri ile aynı bileşenlere sahiptir. Ancak dişlerinizin arkasına, dişlerin dil veya dil tarafına sabitlenirler. Dişlerinin arkasında oldukları için neredeyse görünmezler.

Lingual braketler, artıları ve eksileri ve bu tür tedavi için iyi bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için okumaya devam edin.


Lingual braketler için iyi bir aday mısınız?

Tedavinin sizin için uygun olup olmadığından emin olmanın tek yolu ortodontistinize danışmaktır. Genel olarak, lingual braketler, geleneksel (bukkal) diş telleri ile aynı türden hizalama sorunlarını düzeltebilir. Ancak bu teller herkes için uygun değildir. Örneğin, çok derin ısırıkları olan hastalar, braketlerin daha sık çıkmasıyla ilgili bazı sorunlar yaşayabilir.

İlk randevunuzda, ortodontistiniz dişlerinizi inceleyecek ve hangi tedavi seçeneklerinin sizin için daha iyi sonuç vereceğini tartışacaktır. Lingual diş telleri ile ilgileniyorsanız, ortodontistiniz ile sürecin başlarında konuşun çünkü tüm ortodontistler bunları uygulamak için eğitilmemiştir.


Lingual tedavi konuşmamı bozar mı?


Kısa cevap evet. Konuştuğunuzda, diliniz belirli sesleri çıkarmak için dişlerinizin arkasına dokunur. Braketler dişlerinizin arka tarafında olduğu için ilk diş teli taktığınızda konuşmanız etkilenecektir.

Her tür diş teli konuşmanızı geçici olarak etkileyebilir. 2014 yılında yapılan bir araştırma, lingual diş telleri ile konuşmanızın bir ay veya daha uzun süre farklı olabileceğini buldu.

Çalışmalar, konuşma bozukluğunun derecesinin, ortodontistinizin kullandığı braket markasına bağlı olarak değişebileceğini de göstermiştir.

Bazı hastalar konuşma terapisi tekniklerini kullanarak lingual peltekliği düzeltmede başarılı olmuştur. Sonunda diliniz diş tellerine alışacak ve konuşmanız normale dönecektir.

Ortodontik tedaviye ihtiyacınız var ancak bunların belirgin olmasını istemiyorsanız, lingual braketler iyi bir seçenek olabilir. Dişlerinizin arka taraflarına yapıştırıldıkları için geleneksel diş telleri kadar görünür değildirler.

Bölgenizdeki maliyetlere ve özel diş ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, lingual braketler normal diş tellerinden daha pahalı olabilir. Ayrıca tedavi süreniz de biraz daha uzun olabilir.

Diliniz braketlere alışırken biraz ağrı beklenmelidir. Bununla birlikte tedavinin ilk birkaç haftası veya ayları için hafif bir peltekliğe hazırlıklı olmalısınız.

Lingual diş tellerinin sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu bir ortodontist ile görüşmektir. Dişlerinizi analiz edebilir ve sizin için en iyi tedavi yöntemini önerebilirler.

Etiketler