Estetik diş telleri

Estetik diş telleri

Estetik diş telleri şeffaf, seramik malzemeden yapılmıştır. Geleneksel diş tellerine benzer şekilde, estetik diş telleri de gülümsemenize fazladan dikkat çekmeden dişlerinizi aynı şekilde düzeltir. Kademeli olarak doğru pozisyona getirmek için braketler ve teller kullanarak, şeffaf diş telleri dişlerinizi hizalar ve size daha özgüvenli bir gülümseme verir. Yani, dişlerini düzeltmenin gizli bir yolunu arayan gençler veya yetişkinler için mükemmel bir seçimdir.

estetik diş telleri

Şeffaf Diş Telleri Bana Uygun mu?


Hem gençler hem de yetişkinler için şeffaf diş telleri mevcuttur. Invisalign tedavisi alamayan hastalar için şeffaf diş telleri, gülüşünüze de uyum sağlayabilecek alternatif bir seçenektir. Bu çözüm, daha fazla diş ayarına ihtiyaç duyan fakat aynı zamanda diş teli taktıkları gerçeğini gizlemek isteyenler için idealdir. Düzleştirme sürecindeki ilk adım bir danışmadır. Bu ilk ziyarette ekibimiz gülümsemenizi değerlendirecek ve tedavi için en iyi önerilerimizi verecektir. Tedavi seçenekleri gözden geçirildikten sonra gülüşünüz için en doğru seçimi yapabilirsiniz! Bir tedavi planı oluşturulduğunda, ortodontik tedavi hemen başlayabilir.

Uygulama


İlk adımlardan biri, seramiğin rengini dişlerinizle eşleştirmek. Bu, karışmalarına ve daha az fark edilmelerine yardımcı olur. Geleneksel diş telleri gibi şeffaf diş telleri de ayarlamalar için düzenli ziyaretler gerektirir. Bu ziyaretler sırasında ortodontistiniz düzeltmenin doğru yolda olmasını sağlayacaktır. Ortodontistiniz gerekli ayarlamaları yaparak hangi dişlerin hareket edeceğini ve nerede hareket edeceğini belirleyecektir. Dişleriniz yavaş yavaş yerine yerleştikçe daha özgüvenli bir gülümseme görmeye başlayacaksınız. Tedavi tamamlandıktan sonra dişleriniz tamamen hizalanacak ve dişleriniz yeni pozisyonlarına alışırken özel bir tutucu takılacaktır.

Estetik diş telleri seramik, metalik ya da polimer olmayan inorganik materyallerin geniş bir sınıfıdır. Seramiğin yapısında cam, kil, değerli taşlar ve metal oksitler vardır. Seramik, bilinen en sert üçüncü materyaldir ve paslanmaz çelik ve mineye göre daha serttir. 

Bu braketler 1980’li yıllardan itibaren hastaların braketlerin daha az görünmelerini istemeleri nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Seramik braketler yarı şeffaf veya şeffaf olduklarından görünümleri maskelenmektedirler. Ayrıca nikel ve krom alerjisi olan hastalarda güvenle kullanılabilmektedir.

Estetik diş tellerinin yüksek yapışma dayanımı, ekstra sertliği ve kırılgan doğası nedeniyle birtakım dezavantajları vardır.

Bunlardan bazıları:

 •Sertlikleri fazla olduğundan braket sökümü esnasında braket kırılması ile mine hasarı ve diş aşınması ihtimali vardır. 

•Uzun süreli tedavi ve stress korozyonu nedeniyle renk değişikliği oluşabilmektedir. 

•Seramik en sert üçüncü materyal olarak paslanmaz çelik tellerden daha serttir. Ayrıca seramiğin kırılgan yapısı nedeniyle teller bağlanırken seramik braketin kırılması tehlikesi vardır. 

• Radyografilerde görünmez. Nefes yoluna kaçarsa veya yutulursa röntgen filmlerinde tespit edilemezler. 

• Kırılmaya direnci artırmak amacıyla metal braketlere göre daha büyüktürler ve yumuşak dokuda yaralanmalara yol açabilirler.