Ortodontik tedavi neden gereklidir?

Ortodontik tedavi neden gereklidir?

ortodontik tedavide metal braketler
ortodontik tedavide metal braketler

Ortodontik tedavi neden olmalıyız ve neden önemlidir gibi sorular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı takip edebilirsiniz. Genel anlamda, bu tedavi yönteminin genel ağız sağlığı açısından son derece önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Bu tedavi yönteminde, hekimlerin genel amacı sağlıklı ve etkili bir kapanış elde etmektir. Bunun için dişlerin ve de çenenin düzgün bir şekilde hizada olması gerekiyor. Diş ve çeneler sadece doğru bir şekilde hizalanırsa, işlevlerini tam olarak yapabilir.

Ağız ve diş sağlığı haricinde genel sağlık için de ortodontik tedavinin önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Çekici ve güzel gülümse ise, tedavi ile gelen önemli bir avantajdır. Estetik kaygıların yok olması anlamında diş tedavisinin önemi yadsınamaz.

Ortodontik tedavinin hem yetişkinler, hem de çocuklar için önemli olduğunu vurgulamak gerekiyor. Özellikle çocukların doğru ısırma ve çiğneme sağlaması için katkısı fazladır. Aynı zamanda konuşmanın açık ve net şekilde anlaşılmasını sağlar. Dişler, doğru bir şekilde çalışırsa görüntü de daha güzel olur. Dikkat çekici bir gülümseme sağlama noktasında etkili olan ortodonti tedavisinde, sosyal ve duygusal anlamda da faydadan bahsetmek söz konusudur. Tedavi sonrasında dişler haricine güzel yüz hatları ve dudakların da uyum içinde olacağını söylemek gerekiyor. Öz saygı ve özgüven artışında bu durumun avantajı çok fazladır. Hepsinden önemli olan, düzgün dişler ve diş eti sorunlarının oluşmasını önüne geçilmesi de bilinmesi gerekiyor.

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygı için mi yapılır?

Diş ve diş eti tedavileri ile alakalı yanlış bilinenler arasında, bu süreçlerin sadece estetik kaygıları azaltmak noktasında etkili olduğu vardır. Ortodontik tedavi, sadece estetik açıdan değil, bir çok noktada fayda sağlar. Güzel gülümseme ve görünüş, en fazla fark edilen sonuçtur. Ama bunun haricinde, dişlerin ve çenelerin doğru bir şekilde hizaya girmesi ve buna bağlı olarak işlevin daha etkin olması önemlidir. Çiğneme, ısırma ve konuşma noktasında iyileştirme olur. Ortodontik tedavinin, estetik görüntüden çok daha fazla faydası vardır.

Genetik kaynaklı olduğu bilinen ortodontik sorunlar aynı zamanda; ağızdan nefes alma, parmak emme, ağız temizliğine özen gösterilmemesi, süt dişlerin erken kaybı, kötü beslenme ve yaralanma gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Genetik faktörlerin aynı zamanda bu çevresel faktörler ile birleşmesi sorunun büyümesine neden olur.  Çocuklarda meydana gelen bu tarz sorunların, büyüme ile kendiliğinden düzelmesi söz konusu değildir.  Ayrıca ön dişler, ağızda bulunan alan büyüme sürecinde genişlemez. 12 yaşlarda, azı dişleri çıkması ile birlikte, ön dişler için sahip olunan alan daha da azalır.  Her sağlık sorunu için geçerli olduğu gibi, diş için de erken tedavi son derece önemlidir.