Diş Beyazlatma Nasıl yapılır?

Diş Beyazlatma Nasıl yapılır?

Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere bir çözüm olarak önerdiğimiz beyazlatma işlemi; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemidir.

Dişleri boyayan maddelerin (Sigara , çay , kahve cola vb.) fazla tüketiminden , eski dolgu, protezler ve kaplamalar, antibiyotik  tüketiminden dolayı dişlerde lekelenmeler

oluşmaktadır.

diş beyzlatma
diş beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi nasıl uygulanır?

uygulama yöntemleri kullanılan teknik ve uygulama alanlarına göre farklılık göstermektedir.  Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

Ev tipi beyazlatma: öncelikle ağız içinden ölçü alınarak kişiye özel uygun beyazlatma plakları hazırlanır. Hazırlanan bu plağın içine belirli miktarlarda beyazlatma jeli (%10–15 ‘lik karbamid peroksit veya hidrojen peroksit) uygulanır. Plağın gün içinde en az 4-6 saat kullanılacak şekilde ortalama 10-15 gün ya da gece uykusu boyunca 8-10 gün boyunca kullanılması şeklinde uygulanan bir tedavidir.

Ofis tipi beyazlatma (Klinik ortamda beyazlatma): Bu yöntem “Lazerle diş beyazlatma yöntemi” olarak da bilinir ve klinikte hekim tarafından uygulanır. Uygulama süresi diğer yöntemlere göre daha kısa sürer. Diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımıyla aktif hale getirilir ve beyazlatma işlemi ortalama bir saat sürer.

Kombine beyazlatma (Ev+ ofis tipi beyazlatma): Bu yöntemde işlem evde ve ofis ortamında beraber uygulanır. Klinikte uygulandıktan sonra 2-3 gün ev tipi beyazlatma ile işlem desteklenir.

Tek diş beyazlatma (içten beyazlatma): Kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişlere uygulanır. Dişteki dolgu sökülür, açılan boşluğa beyazlatma jeli uygulanır ve devamında diş, geçici dolgu ile kapatılır. İstenilen renge ulaşıncaya kadar 3 gün aralıklarla seanslar tekrarlanır.

Diş Beyazlatma Sonrası Ne Yapılmalı?

Diş beyazlatma sonrasında genelde hassasiyet oluşmaya başlayabilir. Dişlerinizde oluşan hassasiyet, sizlere bir tedirginlik vermesin. Çünkü ortalama birkaç gün içerisinde son bulacak bu hassasiyet ile birlikte günlük ağız hijyeni ve beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek eskisi gibi çok rahat şekilde dişlerinizin beyaz haliyle baş başa kalırsınız.

Etiketler